Dieta me shalqi

Çfarë lloj diete nuk përdoren nga vajzat që ëndërrojnë një bel të hollë dhe ije elastike. Dieta e shalqirit për humbjen e peshës është kulmi i periudhës së vjeshtës, sepse pikërisht në këtë kohë ju nuk mund ta blini produktin vetëm me çmim të ulët, por edhe të humbni peshë lehtësisht duke përdorur sporte përveç kësaj. Duket e habitshme, por në një dietë me shalqi mund të humbni deri në 10 kilogramë peshë të tepërt në javë - kjo është ajo që thonë vlerësimet pozitive për humbjen e peshës me përdorimin e kësaj kokrra të kuqe.

shalqi për dietë me shalqi

Nutricionistët ndalojnë përdorimin e shalqinjve për humbje peshe - kjo provokon pasoja serioze në përmbajtjen e glukozës në trupin e një personi që ka humbur peshë (ekziston një rrezik i lartë i zhvillimit të diabetit). Në përmbledhje: a është e mundur të humbni peshë me shalqi? Shtë e mundur, por vetëm në përputhje me rekomandimet e ekspertëve. Prandaj, së pari duhet t'i nënshtroheni një ekzaminimi nga specialistët dhe të përjashtoni praninë e kundërindikacioneve për përdorimin e shalqinjve në sasi të mëdha për dietë. Rekomandimet kryesore dhe një përshkrim i disa opsioneve për dietën e shalqirit do të jepen më vonë në artikull.

Përbërja e produktit

Raporti sasior i përbërjes së shalqirit është 90% ujë dhe 12% sheqer, i cili përfshin saharoze, glukozë dhe fruktozë. Contentshtë përmbajtja e lartë e sheqerit që e bën dietën e shalqinit joefektive. Ekspertët thonë se, mesatarisht, një grua mund të hajë të paktën 6 kg produkt gjatë ditës - kjo është rreth 2300 kcal, ndërsa lejimi i lejuar ditor është 2500 kcal. Dieta me shalqi rekomandohet për humbje peshe nëse përmbajtja e mëparshme ditore e kalorive ishte 4000 ose më shumë kalori. Rezulton se njerëzit me një sasi të madhe të peshës së tepërt (të paktën 20 kilogramë mbi normën) me të vërtetë do të jenë në gjendje të humbin gjithçka që është e tepërt në vetëm një muaj.

Ndër të tjera, substancat e mëposhtme janë pjesë e manaferrës me shirita:

 • minerale - në sasi të mëdha (250 g shalqi përmban normën ditore të magnezit);
 • substancat e pektinës - mund të ulin nivelet e kolesterolit;
 • proteina - kontribuojnë në ngopjen dhe formimin e fibrave muskulore;
 • vitaminat e grupeve A, B, C;
 • fibra - normalizon funksionin e zorrëve;
 • antioksidantë - disa nga varietetet e disponueshme në përbërje mund të zgjidhin problemet në zonën gjenitale.

Dieta me shalqi mund të rrisë dëshirën seksuale tek burrat dhe të zgjidhë problemet e tyre në zonën gjenitale. Kjo është për shkak të përmbajtjes së lartë të likopenit në përbërje. Pra, për të eleminuar problemet, burrat thjesht duhet të ndjekin një dietë me shalqi për një javë.

Avantazhet dhe disavantazhet e dietës

Dieta e shalqirit ka aspektet e saj pozitive dhe negative, të cilat duhet të merren parasysh përpara se të vendosni nëse do ta ndiqni atë.

Përfitimet e dietës së shalqirit përfshijnë:

 • përmirësimi i metabolizmit;
 • heqja e lëngjeve të tepërta nga trupi;
 • heqja e toksinave dhe radikalëve të produkteve alkoolike;
 • ngopja me mikroelemente;
 • zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të qelizave kancerogjene;
 • stimulimi i sistemit gjenitourinar.

Pavarësisht nga aspektet pozitive të dietës së shalqinit, kjo kokrra të kuqe gjithashtu ka aspekte negative për humbjen e peshës.

Disavantazhet përfshijnë:

 • një rritje e konsiderueshme e ngarkesës në sistemin gjenitourinar - nëse ka probleme në këtë fushë, nuk rekomandohet të përdorni shalqi me një dietë;
 • një përmbajtje e lartë e sheqerit çon në një rritje të glukozës në gjakun e një personi - për diabetikët, dieta me shalqi është e ndaluar;
 • gjatë dietës me shalqi, si me çdo mono-dietë, formohet një mungesë e yndyrnave dhe proteinave në trup duke humbur peshë;
 • për disa, shalqiri, përkundrazi, provokon një ndjenjë urie.

Kjo është e rëndësishme: Për shkak të aspekteve negative, nuk rekomandohet t'i përmbaheni dietës së shalqinit për më shumë se një javë - kjo është koha më e sigurt për të humbur peshë dhe për të parandaluar dëmtimin e shëndetit.

Opsionet e dietës

Nëse e konsiderojmë pyetjen nëse është e mundur të humbni peshë në një shalqi, është e pamundur të përgjigjemi pozitivisht me siguri. Sidoqoftë, ka komente nga njerëzit që ishin në gjendje të humbnin peshë edhe kur hanin shalqi gjatë gjithë ditës. Ndoshta, gjithçka varet nga karakteristikat individuale të organizmit.

Dieta për 1 ditë

Dieta me shalqi është një mundësi e shkëlqyeshme për një ditë agjërimi - do të ndihmojë në eliminimin e ënjtjes, heqjen e fryrjes së barkut dhe humbjen e peshës deri në 3 kilogramë. Respektimi i saktë i dietës së shalqinit është përdorimi i manave në normën prej 1 kilogram produkt për 10 kilogramë të humbjes së peshës. Ndër të tjera, lejohen maksimumi 2 filxhanë kafe gjatë ditës, si dhe çaj bimor dhe jeshil të pakufizuar. Përdorimi i detyrueshëm i ujit - të paktën 1 litër lëng të pastër.

Dieta për 3 ditë

Dieta me shalqi, e krijuar për 3 ditë humbje peshe, nuk është aq kategorike dhe lejon përdorimin e ushqimeve shtesë të shëndetshme.

Një menu e përafërt për 3 ditë humbje peshe është si më poshtë:

 • për mëngjes - 1 mollë jeshile dhe 3-4 feta shalqi;
 • për drekë - 3-4 feta shalqi;
 • për drekë - një bandë zarzavate me tranguj të freskët (mund të bëni një sallatë duke erëza me vaj perimesh), pas gjysmë ore kokrra të kuqe kryesore në sasi të vogla;
 • për një meze të lehtë pasdite - një mollë jeshile;
 • për darkë - shalqi në sasi të pakufizuar (deri në ngopje, por jo duke ngrënë).

Uji dhe çaji bimor lejohen gjatë gjithë ditës. Në mëngjes mund të përkëdhelni veten me një filxhan kafe, por vetëm pas frutave.

Dietë për një javë

Vaktet dietike mund të kryhen gjatë javës, ku ndiqet menuja e paraqitur në tabelë.

sasitë - deri në ngopje, por jo duke ngrënë tepër
Dita Koha e vaktit Lista ushqimore
E hënë Mëngjesi Çdo frut i shtohet kokrra të kuqe kryesore
Dreka Sallatë dhe tranguj, barishte dhe mollë jeshile, të kalitur me vaj perimesh
Darka Shalqi në të mëdha
Snack pasdite Disa kokrra të kuqe themelore dhe çdo frutë
Darka Një pjesë e madhe e shalqi, kumbulla dhe një frut tjetër
E marte Mëngjesi 2 kivi dhe kokrra të kuqe kryesore
Për drekë Deri në 3 mollë
Darka Një pjesë e shalqirit, lejohet të gatuhet sherbet dhe pjata të tjera, por pa shtuar produkte të tjera
Snack pasdite Kumbulla
Darka Kumbulla dhe kokrra të kuqe kryesore

Menuja paraqitet vetëm për 2 ditë - atëherë dieta ndryshon gjatë javës (mund t'i rezistoni të gjitha 8 ditëve). Një dietë e tillë me fruta mund të bëhet shpejt e mërzitshme, prandaj rekomandohet të ndryshoni vazhdimisht llojet e frutave - kjo është një dietë mjaft e larmishme.

Forma e thjeshtuar

Ekziston edhe një formë e thjeshtuar e dietës së shalqirit që mund të mbahet për një muaj ose më shumë - derisa të arrihet pesha e lakmuar. Këtu dieta është më e ekuilibruar, kështu që nuk do të ketë mungesë të ndonjë substance në trup.

Një shembull menu paraqitet si më poshtë:

 • Për mëngjes - disa feta të manave kryesore dhe një lugë çaji me mjaltë.
 • Një meze të lehtë mund të përbëhet nga çdo frut që dëshironi të digjni qelizat dhjamore (portokalli, grejpfruti, etj. ).
 • Dreka - perime të pjekura ose të zierë, mund të zëvendësohen me një racion supë me perime pa shtuar bishtajore.
 • Snack - fruta, ju mund të hani disa feta të manave kryesore.
 • Darka - bollgur me fruta ose një pjesë të perimeve të pjekura. Lejohet një copë pa bukë maja.

Në ushqimin e paraqitur në një javë, mund të humbni deri në 5 kilogramë të peshës së tepërt. Nëse ushqyerja kombinohet me ushtrime, rezultatet mund të rriten vetëm. Pasi të keni arritur peshën e lakmuar, duhet të largoheni gradualisht nga sistemi, duke përfshirë ushqime shtesë në dietë. Mënyra e duhur për të dalë është të përmbaheni në dietën e mëparshme, por me përfshirjen e vazhdueshme të një produkti të ndaluar në humbjen e peshës. Për të konsoliduar dhe mësuar me trupin, rekomandohet të futni një produkt të ri çdo 3 ditë, ndërsa ato të mëparshmit nuk përjashtohen nga dieta. Dieta e shalqirit ka vetëm rishikime pozitive dhe rezultatet e humbjes së peshës vetë. Pra, ka arritje në humbjen e peshës prej të paktën 20 kg në një e gjysmë ose dy muaj. Vajzat dhe gratë e lumtura pëlqejnë mungesën e nevojës për të përgatitur vazhdimisht vakte diete - është shumë më e lehtë të prisni një shalqi dhe të lani frutat. Thisshtë ky avantazh që tërheq një numër në rritje të njerëzve të trashë dhe adhuruesve të shalqirit në dietë.

Nutricionistët, megjithatë, argumentojnë se përdorimi i vazhdueshëm i manaferrës së paraqitur do të formojë një rritje të mprehtë të glukozës në gjak. Prandaj, rekomandohet një formë e thjeshtuar e dietës për humbje peshe për një kohë të gjatë. Ditët e agjërimit lejohen gjithashtu, por jo më shumë se një herë në javë, dhe në ditët e tjera nuk rekomandohet përdorimi i produktit kryesor - në këtë kohë trupi duhet të kthehet në normale. Përndryshe, shalqiri lejohet të zëvendësojë një vakt kryesor. Pjesën tjetër të kohës, supat e perimeve, perimet në avull ose të pjekura futen në dietë.

Dëshmi

Shalqiri ka qenë ushqimi im i preferuar që nga fëmijëria. Kohët e fundit mësova se ky shijshëm gjithashtu ka një efekt të shkëlqyeshëm në depozitat e dhjamit, duke i djegur ato në një kohë të shkurtër. Kam shfletuar në internet dhe gjeta dieta speciale të shalqirit (nga rruga, unë u habita që ka shumë prej tyre, shalqiri është i kombinuar me produkte të ndryshme). Për veten time, unë zgjodha një dietë gjizë-shalqi, sepse gjithashtu nuk jam indiferent ndaj gjizës. Vetëm një javë ngrënie e ëmbëlsirave të mia të preferuara dha rezultate të papritura - nëse peshorja nuk mashtronte, atëherë unë arrita të heq qafe tre kilogramë e gjysmë.

Vazhdimisht bëj dieta, sepse vetëm kjo më ndihmon për ta mbajtur figurën time në formë të mirë. Nga një mik mësova se mund të përdorni shalqinj për të humbur peshë - ato jo vetëm që largojnë në mënyrë të përsosur substancat e dëmshme nga trupi, por gjithashtu kontribuojnë në mënyrë aktive në djegien e yndyrës. Provova një kombinim të shalqinjve me qull hikërror - një dietë mjaft e pazakontë, por avantazhet vërehen pothuajse menjëherë. Ndjenja e urisë mungon plotësisht, gjë për të cilën shumica e dietave nuk mund të mburren dhe humbje efektive e peshës - Kam humbur deri në 3 kg në javë.

Për herë të parë vendosa të bëja një dietë, dhe arsyeja për këtë ishte një sëmundje e rëndë, e cila përfundoi me një shtim të konsiderueshëm të peshës. Një kërkim i gjatë për informacionin e nevojshëm çoi në faktin se unë zgjodha dietën me shalqi. Në fillim nuk besoja se mund të hani asgjë, por me një kusht - të përfundoni çdo vakt me përdorimin e disa feta shalqi. Tashmë java e parë e humbjes së tillë të peshës ishte befasuar këndshëm - 2 kg avulluan. Java e ardhshme më kënaqi edhe më shumë - arrita të humbas 3. 5 kg dhe nuk i mohova vetes as pjata me mish.